1. ראשי
  2. ...
  3. קרן יוניליוור
  4. UNICEF: תברואה לכולם

UNICEF: תברואה לכולם

החלק מהמחויבות שלנו לחיים ברי-קיימא, חברה קרן יוניליוור ל-UNICEF במטרה לסייע למאות נזקקים ליהנות מגישה משופרת לתברואה בסיסית באמצעות תמיכה בתכנית Community Approaches to Total Sanitation ‏('CATS') של UNICEF.

משבר התברואה

גישה לתברואה הנה זכות אנושית בסיסית. עם זאת, לכ-2.5 מיליארד בני אדם עדיין אין גישה לשירותי תברואה משופרים, וכ-1.1 מיליארד מתוכם עושים את צורכיהם ללא כל אמצעי תברואה.1בלא גישה לתאי שירותים נדרשים בני אדם לעשות את צורכיהם באוויר הפתוח - פעולה שמסכנת אותם באופן תמידי ללקות במחלות ברות מניעה כגון שלשולים וכולרה, וכן דיזנטריה, דלקת ריאות, תולעי מעיים ותת-תזונה.2 מחלת שלשולים לבדה הנה גורם השני למיתת ילדים מתחת לגיל חמש בעולם.3

למרות שמספר בני האדם שעושים אל צורכיהם באוויר הפתוח פחתה, לא נראה שבעולם יעמוד במטרות התברואה של Millennium Development Goal עד שנת 2015.

שינוי דפוסי התנהגות. שיפור איכות החיים.

בתגובה למשבר התברואה, חברו קרן יוניליוור ו-UNICEF במטרה לשפר את הגישה של בני אדם לשירותי תברואה בסיסיים, ובתמורה, לסייע בשיפור בריאותם ואיכות חייהם. בנוסף, Domestos, מותג מוצרי ההיגיינה המוביל של יוניליוור, נרתם למאמצים אלה באמצעות שימוש בפריסתו הגלובלית למתן הדרכה לצרכנים לגבי משבר התברואה דרך קמפייני שיווק בנושא.

קרן יוניליוור ו-Domestos תומכים בתכנית CATS של UNICEF ששואפת לקדם את הדרישה לשירותי תברואה ברמת הקהילה. עם תמיכה זו, תרחיב UNICEF את הפריסה של CATS באמצעות שלושה גורמי ליבה: התנעה: יצירת דרישה לשירותים דרך הנעת הקהילה לעבר הכרה עצמית לגבי המצב של עשיית צרכים באוויר הפתוח.

שינוי דפוסי התנהגות: עצירת תופעת עשיית צרכים באוויר הפתוח מתוך תחושת אחריות ודאגה לעצמך ולקהילה.

קידום שירותי תברואה: קידום דפוסי התנהגות של הזרם המרכזי דרך מדיה להמונים ומסרים בבתי ספר ובמרכזים רפואיים.

תמיכה מ-קרן יוניליוור ו-Domestos יתרמו למטרתה של CATS להגיע לקהילות החופשיות מעשיית צרכים באוויר הפתוח - קהילות בהן משפחות משתמשות בתאי שירותים ובמתקנים לנטילת ידיים. בשנה הראשונה של השותפות צפוייה התמיכה שלנו ב-CATS להוביל ל-600,000 בני אדם בקהילות החופשיות מעשיית צרכים באוויר הפתוח בתשע מדינות: גמביה, גאנה, ניקרגואה, ניגריה, פקיסטן, הפיליפינים, דרום סודן, סודן ווייטנאם.

"UNICEF שמחה מאוד מכיוון שיחדיו אנו מאפשרים גישה לשירותי תברואה משופרים עבור כמה מהקהילות המקופחות ביותר בעולם. בסופו של דבר, השקעה בשירותי תברואה היא השקעה בכבוד האדם. זוהי שותפות מבטיחה, עם פוטנציאל עצום לתוצאות מכיוון שהכישורים, הידע והניסיון המשותף שלנו משלימים אחד את השני במטרה לפתור בעיות אלה." - גיטה ראו גופטה, מנהל בכיר, UNICEF.

דוח התקדמות

תוך פחות משנה, נקטה UNICEF צעדים גדולים וסייעה לשפר את רמת הבריאות ואיכות החיים של בני אדם שנחשפו לתכנית CATS בעזרת תמיכתן של קרן יוניליוור ו-Domestos. חלק מהפעילויות ומההתקדמות שהושגו עד היום כוללים:

שותפות עם גופי ממשל לאומיים אפשרה תמיכה בבניית מתקנים ברמת הקהילה עבור תכניות התברואה. לדוגמה, בווייטנאם, 600 עובדים קהילתיים ועובדי ממשל מקומיים הודרכו כיצד ליישם תכניות תברואה קהילתיות ובבתי ספר. בסודן, יותר מ-200 חברים בוועידת הכפרים הודרכו כיצד לתפעל ולתחזק מתקני תברואה ומים.

בכל תשע המדינות, יותר מאלף כפרים עברו "התנעה" טכניקה שמיועדת לסייע לבני אדם להבין את הקשר בין עשיית צרכים באוויר הפתוח ומחלות, וכדי לעודד קהילות לנקוט פעולה. כתוצאה מכך, 78 קהילות בגאנה הכריזו שהן חופשיות מעשיית צרכים באוויר הפתוח, בעוד שבגמביה, 100 כפרים חופשיים מתופעות של עשיית צרכים באוויר הפתוח. דרום סודן הייתה המדינה הראשונה שחגגה בשנת 2012 כפר חופשי מעשיית צרכים באוויר הפתוח - המדינה מתקדמת באופן חיובי בהרחבת התכנית.

תלמידי בתי ספר בגאנה, ניקרגואה וסודן נהנים מגישה למתקני מי שתייה נקיים ובטוחים, תברואה והיגיינה.

מאמצים לייצור יכולת מקומית לאספקת מוצרי ושירותי תברואה מתרחשת בגמביה, פקיסטן, הפיליפינים, דרום סודן, סודן ווייטנאם. לדוגמה, 150 בנאים מקומיים בגמביה הודרכו בנושאי התקנת בתי שימוש. בפקיסטן הונהג מודל תמריץ תברואה, עם התקנה של כמעט מ-8,000 בתי שימוש. גישות חדשניות מיושמות במספר מדינות - לדוגמה, בניגריה קשורה CATS לתכנית הזנה באמצעות התכנית Community Management of Acute Malnutrition Centres כנקודת כניסה לקשרים עם הקהילות. ובפקיסטן ובפיליפינים התכנית מתקיימת באזורים מועדים להצפה כדי להגיע לבעלי הצרכים הגדולים ביותר.

בנוסף לתמיכה ב-CATS, תומכת קרן יוניליוור ביוזמות מים, תברואה ו&הגיינה ('WASH') נוספות בדרום אפריקה, טורקיה ומיאנמר. תוך שותפות עם גופי ממשל מקומיים תחנך UNICEF בני אדם על הצורך בהיגיינה ושירותי תברואה נאותים, כמו גם זמינות ושימוש נכון במתקני WASH. יחד עם UNICEF אנו יוצרים עתיד בר-קיימא עבור הדורות הבאים.

1תכנית פיקוח משותפת של WHO/UNICEF: התקדמות בנושאי מי שתייה ותברואה. עדכון לשנת 2012.

2מנוע התברואה לשנת 2015: המדריך למתכנן - גיליון עובדות מס' 4, שנת 2012.

3UNICEF/WHO: שלשול: מדוע ילדים עדיין מתים ומה ניתן לעשות.

חזרה למעלה