לדלג ל תוכן

הטכנולוגיה שיכולה לחתוך בפסולת פלסטיק – PET

פורסם:

נכתב ע"י Sanjeev Das

יוניליוור ושותפים בפרוייקט למחזור פסולת פלסטיק

אישה ניגשת אל פחי מחזור צבעוניים

About the author

Sanjeev Das

Sanjeev Das

Global Packaging Director

Sanjeev has been with Unilever since 2004, working in various R&D roles in
Beauty & Personal Care, Home Care and now in Foods & Refreshment across
different geographies. He is currently based at Unilever’s R&D site in
Vlaardingen, in the Netherlands, working on Hellmann’s and Maille.

מתוך מיליוני טון של פסולת פלסטיק מסוג PET המיוצרת ברחבי העולם מדי שנה, רק חלק קטן ממוחזר. עכשיו, בעקבות ניסוי מוצלח בטכנולוגיה חדשה, אנחנו יכולים ליצור שינוי.

ראיון עם סנג'יב דאס, מנהל פיתוח אריזות גלובלי ביוניליוור:

מדוע PET הוא בעיה?

PET (פוליאתילן Terephthalate) נמצא בשימוש נרחב לייצור אריזות פלסטיק, אך רק כ 15% עושה את דרכו למפעלי מיחזור. השאר מועבר לשריפה, למזבלות או דולף לטבע. ביוניליוור, אנו משתמשים בו בבקבוקים עבור תחבושות, משקאות, ומוצרי טיפוח ביתי ואישי. בחברות אחרות, ניתן למצוא אותו PET בהרבה מאוד מוצרים החל ממגשי אריזה למזון ועד ריפוד בידוד בבגדים.

למה זה לא ממוחזר?

זה בעיקר בגלל היעדר תשתית בחלקים רבים של העולם לאיסוף ומיון הפלסטיק שהושלך. יש סוגי פלסטיק שניתן לאסוף, לשטוף ולהפוך למשהו חדש, אבל פלסטיק צבעוני, או פלסטיק שמזוהם עם מזון, לא תמיד ניתן למחזר לשימוש באופן בטוח, ולכן האתגר היה גדול מאוד. עד עכשיו, כלומר.

מה שונה בטכנולוגיה החדשה הזו?

אנחנו עובדים עם Ioniqa, חברת סטארט-אפ בהולנד. הם פיתחו טכנולוגיה המשתמשת בזרז מגנטי כפטנט לשבור פלסטיק PET עד לרמה המולקולרית – וכך להחזירו לאבני הבניין המקורי. זה אומר שאנחנו יכולים לקחת כל סוג של פסולת PET, לשבור אותו כדי להסיר צבע וזיהומים ואז להפוך אותו בחזרה פלסטיק טהור, נקי, שקוף פלסטיק זה מוכן בכיתה מזון.

אז אנחנו יוצרים כלכלה מעגלית?

בְּדִיוּק. תהליך זה מביא ערך לפסולת PET. למעשה, עם גישה זו PET לא צריך להיות בזבוז. הוא חוזר אל המשק כמשאב בעל ערך ומקטין באופן דרמטי את הדליפה של פסולת פלסטיק למערכות אקולוגיות שבריריות. זה גם תמריצים לאוספי הפלסטיק. אם יש ערך לפלסטיק מושלך, הקהילות ירצו לאסוף אותו - בכל רחבי העולם.

מה תפקידה של יוניליוור בפיתוח גישה זו?

אנחנו מחוייבים שיהיה שימוש חוזר בכל אריזת הפלסטיק שלנו, דרך מחזור או הפיכה לקומפוסט עד 2025, אז אנחנו בהחלט מחפשים את פריצות הדרך הטכנולוגיות כדי לעזור לנו להשיג את המטרה. כשהגענו אל Ioniqa ולמדנו עוד על עבודתם, הבנו כמה פוטנציאל יש בטכנולוגיה.

מתי יוניליוור תתחיל להשתמש בחומר ממוחזר זה?

אנו מעריכים כי מיחזור ה- PET בטכנולוגיה החדשה יהיה זמין ברבעון השלישי של 2019. אבל אנחנו לא רוצים לשמור את זה לעצמנו. אנו מאמינים כי לטכנולוגיה זו יש פוטנציאל לחולל מהפכה בפלסטיק למיחזור ולהפוך את התעשייה בכללותה. לכן, אנחנו רוצים לשתף את מה שאנחנו עושים עם חברות אחרות אשר, כמונו, להוטות לראות סוף לפסולת פלסטיק ולעזור לשמור על כדור הארץ נקי.

חזרה לתחילת הדף