לדלג ל תוכן

מעצבים מחדש את עתיד עולם הניקיון

פורסם:

עם השקעה של מיליארד אירו בעשר שנים הקרובות, יוניליוור מתעדת להחליף רכיבים בנוסחאות מוצרי ניקיון הבית והכביסה, המופקים מדלקים פוסיליים (מאובנים) ברכיבים ממקורות מתחדשים או ממוחזרים, עד שנת 2030, ובכך להפחית את טביעת הרגל הפחמנית והפסולת.

Close up shot of bubbles

רוב מוצרי הניקיון והכביסה הקיימים כיום מכילים כימיקלים העשויים מחומרי גלם של דלק מאובנים, מקור פחמן בלתי מתחדש. כך הדבר במשך עשרות שנים.

אך לנו היתה מחשבה.

יש מקורות רבים של פחמן על פני הקרקע ומעליה – בצמחים, בפסולת פלסטיק ואפילו פחמן דו חמצני באוויר. אם נוכל ללמוד להשתמש בהם, בצורה בת-קיימא ובקנה מידה רחב, נוכל להפסיק להפיק פחמן ממקורות שאינם מתחדשים מתחת לפני הקרקע.

בדרך זו, אנו נפסיק להשתמש בפחמן המופק מדלקי מאובנים בנוסחאות מוצרי הניקוי והכביסה שלנו.

טוב יותר לכדור הארץ. טוב יותר לצרכנים שלנו. וטוב יותר לעסק שלנו.

אז איך נעשה את זה:

מחוללים מהפכה בקיימות במותגי ניקיון וכביסה עולמיים

תוכנית החדשנות פורצת הדרך ‘Clean Future’, פותחה על ידי חטיבת טיפוח הבית של יוניליוור במטרה לשנות מן היסוד את הדרך שבה כמה ממוצרי הניקיון והכביסה הידועים בעולם נוצרים, מיוצרים ונארזים. הייחוד של תוכנית Clean Future מתבטא בכוונתנו להטמיע עקרונות של כלכלה מעגלית באריזות ובנוסחאות המוצרים כדי להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלהם.

בלב התוכנית השאיפה להחליף 100% מהפחמן המופק מדלקי מאובנים בנוסחאות מוצרי הניקוי והכביסה שלנו בפחמן מתחדש או ממוחזר, עד שנת 2030. מהלך זה צפוי לחולל מהפכה בקיימות של מותגי ניקיון וכביסה גלובליים, ביניהם OMO ‏(Persil), ‏Sunlight, ‏Cif ו-Domestos.

מהלך זה יסייע לנו גם לעמוד ביעד אפס פליטות פחמן נטו מכל מוצרי החברה עד 2039.

Featured image - Low Carbon Positive
תוכנית Clean Future היא החזון שלנו לחולל שינוי מהותי בארגוננו. כתעשייה, עלינו להפסיק את תלותנו בדלקי מאובנים, ובכלל זה חומרי גלם למוצרינו פיטר טר קולבה, נשיא חטיבת טיפוח הבית

שינוי מהותי בארגון

הכימיקלים שבהם אנו משתמשים כיום במוצרי הניקיון והכביסה מהווים את החלק הגדול ביותר בטביעת הרגל הפחמנית של המוצרים לאורך מחזור חייהם. לכן, על ידי הפסקת השימוש בכימיקלים מבוססי דלקי מאובנים בנוסחאות המוצרים, החברה תפתח דרכים חדשניות להפחתת טביעת הרגל הפחמנית של המוצרים.

פיטר טר קולבה, נשיא חטיבת טיפוח הבית ביוניליוור, מסביר: "Clean Future היא החזון שלנו לחולל שינוי מהותי בארגוננו. כתעשייה, עלינו להפסיק את תלותנו בדלקי מאובנים, ובכלל זה חומרי גלם למוצרינו. עלינו להפסיק לשאוב פחמן מתחת לאדמה, כאשר יש שפע פחמן על פני הקרקע ומעליה, אם נוכל ללמוד להשתמש בו בקנה מידה רחב.

"בחודשים האחרונים היינו עדים לביקוש חסר תקדים למוצרי הניקוי שלנו, ואנו גאים מאוד למלא את חלקנו ולעזור לשמור על בטחון האנשים במאבק נגד נגיף הקורונה. אבל אין זו סיבה לשאננות. איננו יכולים להרשות שדעתנו תוסח מהמשברים הסביבתיים שמולם ניצב העולם שלנו - הבית שלנו. זיהום. הרס בתי גידול טבעיים. מצב החירום האקלימי. זהו הבית שאנו חולקים, ומוטלת עלינו האחריות להגן עליו".

€1 bnהשקעה של מיליארד אירו בתוכנית ליצירת מוצרים טובים יותר לאנשים ולסביבה

טוב יותר, נגיש יותר, ירוק יותר

יוניליוור מקצה 1מיליארד אירו עבור Clean Future למימון מחקר ביוטכנולוגיה, שימוש בפחמן דו חמצני ופסולת וכימיה דלת פחמן - אשר יובילו להפסקת השימוש בכימיקלים הנגזרים מדלק מאובנים. השקעה זו תעזור ליצור נוסחאות מוצרים מתכלים ביולוגית וחסכוניים במים ותפחית השימוש בפלסטיק בתולי. השקעת Clean Future, הבאה בנוסף ל- מיליארד אירו שהחברה משקיעה ב-Climate and Nature fund’ ("הקרן לאקלים וטבע"), מתמקדת בפיתוח מוצרי ניקוי וכביסה במחיר שווה לכל נפש המספקים תוצאות ניקיון מעולות ואשר השפעתם על הסביבה נמוכה משמעותית.

תוכנית Clean Future כבר תומכת בפרויקטים מובילים בתעשייה ברחבי העולם שמטרתם לחולל מהפכה בדרך שבה מופקים כימיקלים למוצרי הניקיון והכביסה של יוניליוור. בסלובקיה, לדוגמה, יוניליוור משתפת פעולה עם חברת הביוטכנולוגיה המובילה Evonik Industries בפיתוח רמנוליפידים, חומר פעיל שטח מתחדש ומתכלה ביולוגית שכבר נמצא בשימוש בנוזל הכלים Sunlight בצ'ילה וויאטנם. בדרום הודו, יוניליוור משתמשת בסודיום קרבונט ((Soda Ash - מרכיב באבקות כביסה - המופק מטכנולוגיה פורצת דרך ללכידת פחמן דו חמצני מהאנרגיה שבה משתמשים בתהליך הייצור. התקווה היא שהשימוש בשתי הטכנולוגיות יתרחב משמעותית במסגרת התוכנית.

כותבים את הכללים מחדש

תפיסת Carbon Rainbow של יוניליוור היא מרכיב מרכזי בתוכנית Clean Future. זוהי גישה חדשנית לגיוון הפחמן שבו משתמשים בנוסחאות המוצרים. מקורות מאובנים ולא מתחדשים של פחמן (המכונים ב-Carbon Rainbow פחמן שחור) יוחלפו במקורות פחמן דו חמצני שנלכד (פחמן סגול), מקורות צמחיים וביולוגיים (פחמן ירוק), מקורות ימיים כגון אצות (פחמן כחול) ופחמן המופק מחומרי פסולת (פחמן אפור). מקורות הפחמן במסגרת Carbon Rainbow ינוהלו ויתעדכנו בהתאם להערכות על ההשפעה הסביבתית ויעלו בקנה אחד עם תוכניות מיקור בר קיימא המובילות בענף למניעת לחצים בלתי מכוונים על השימוש בקרקע.

אנשים רוצים מוצרים בני קיימא במחיר שווה לכל נפש שיהיו טובים באותה מידה כמו מוצרים קונבנציונליים. התפתחויות מהירות במדע ובטכנולוגיה מאפשרות לנו לעשות זאת, והן טומנות בחובן יתרונות חדשים ומלהיבים לאנשים המשתמשים במוצרינו, ממרכיבי ניקוי עדינים במיוחד ועד בגדים ומשטחים המנקים את עצמם.

"כלכלה ביולוגית חדשה צומחת ועולה מתוך עשן דלקי המאובנים" אומר פיטר דה קולבה

"גיוון מקורות הפחמן חיוני כדי לצמוח במגבלות כדור הארץ. לספקים ולשותפים שלנו לחדשנות יש תפקיד חיוני בתהליך מעבר זה. באמצעות שיתוף מודל Carbon Rainbow, אנו קוראים למהפכה כלכלית מקיפה בדרך שבה כולנו עושים שימוש בפחמן".

חזרה לתחילת הדף