לדלג ל תוכן

זיהום מפלסטיק ניתן לתיקון, אך כדי לעשות זאת, העולם זקוק לתוכנית.

פורסם:

ממשלות וארגונים רבים פועלים נמרצות כדי להתמודד עם פסולת וזיהום הנגרמים מפלסטיק. אך הבעיה מחמירה והמאמצים אינם עומדים בקצב. אנו מאמינים שכדי להתמודד עם הסוגיה בצורה יעילה, העולם זקוק לאמנה של האו"ם .

Woman filling a plastic bottle from an in-store refill machine that dispenses Surf and OMO products.

פלסטיק הוא חומר בעל ערך. הוא חיוני ובטוח להפצה יעילה של מוצרים, וטביעת הרגל הפחמנית שהוא משאיר, קטנה יותר משל חומרים רבים אחרים. הבעיה היא שיותר מדי פלסטיק נותר בסביבה.

ההערכות הן שמשבר הזיהום מפלסטיק יגיע לשיאו עד שנת 2040, עם הכפלה של כמות הפלסטיק הבתולי המיוצר, וגידול של פי ארבע בכמות הפלסטיק שיגיע לאוקיינוסים.

אנחנו לא יכולים לתת לזה לקרות.

אלא שאיסור מוחלט על שימוש בפלסטיק אינו הפתרון. הפתרון מצוי בצמצום של השימוש בפלסטיק בתולי (לייצר כמה שפחות פלטיק חדש) ובאותה עת, לוודא כי כל הפלסטיק מיוצר משימוש חוזר ובתפיסה של כלכלה מעגלית (כלומר, להתייחס אליו כאל משאב ולא כאל פסולת).

אנחנו פועלים נמרצות בשתי החזיתות הללו, מתוך תפיסה שהפלסטיק שאנו מייצרים הוא באחריותינו. התחייבנו להפחית ב-50% את כמות הפלסטיק הבתולי שבו אנו עושים שימוש עד לשנת 2025 - בין היתר באמצעות הפחתה של יותר מ-100 אלף טון פלסטיק מהאריזות שלנו, ועל ידי עיצוב כל האריזות שלנו כאריזות הניתנות לשימוש חוזר או למחזור, או כאריזות מתכלות. וההתקדמות שלנו עד כה היא מוצלחת.

Dove’s new concentrated body wash products with reusable aluminium bottles and small, recyclable refill bottles.

אנו גם חתומים על הסכמי תעשייה וולנטריים, כולל ההתחייבות לכלכלת פלסטיק גלובלית חדשה, שמטרתה לשים קץ לפסולת הפלסטיק והזיהום, והסכמי פלסטיק שונים המפגישים ממשלות, ארגונים לא ממשלתיים ובתי עסק, למאמץ משותף להאצת ההתקדמות בשימוש חוזר וייעוד מחדש של פלסטיק.

ההסכמים הללו עובדים. לפי דוח ההתקדמות למחויבות גלובלית 2021, המותגים ובתי העסק המעורבים צמצמו באופן קולקטיבי את צריכת הפלסטיק הבתולי שלהם באריזות זו השנה השנייה ברציפות. תהליך זה צפוי לצבור תאוצה כתוצאה מהתחייבויות חדשות, שצפויות להפחית דרמטית את השימוש בפלסטיק בתולי בשנת 2025 בכמעט 20% (!) - בהשוואה לשנת 2018.

אך על אף שאנו מתקדמים בכיוון הנכון וצוברים תאוצה, ההתחייבויות כאלו לבדן אינן מספיקות: עלינו לעשות יותר, והרבה יותר מהר.

ללא שינוי באופן שבו מדינות משתמשות, ממחזרות ובסופו של דבר מפחיתות את השימוש בפלסטיק, לא נוכל לתקן את הבעיה. אנו זקוקים לפעולה גלובלית קשוחה המטפלת בשורש הבעיה. במקרים מסוימים, משמעות הדבר היא לנקוט בצעדים מחייבים ולא רק וולנטריים.

לכן, יחד עם יותר מ-70 חברות אחרות, אנו קוראים לכינונה של אמנה שאפתנית ומחייבת מבחינה משפטית של ארגון האומות המאוחדות - שתתבסס על גישה של כלכלה מעגלית - כדי להתמודד עם זיהום הפלסטיק בקנה מידה גלובלי. זאת, בדומה לאופן שבו הסכם פריז העלה אותנו למסלול הטיפול במשבר האקלים.

אנו, כולנו, זקוקים למטרה ולגישה משותפות.

זיהום פלסטיק אינו מתחיל ואינו נגמר בגבולות המדינה, ולכן העולם זקוק לתגובה בינלאומית אחידה ומתואמת המתמודדת עם שורש הבעיה. כלכלה מעגלית של פלסטיק תעזור גם להתמודד עם שינויי האקלים ואובדן הגיוון הביולוגי, ובאותו עת תוביל להשלכות חברתיות וכלכליות חיוביות.

אנו מאמינים שהאמנה תיישר את כולם - ממשלות, בתי עסק ואזרחים - מאחורי הבנה משותפת של מקורות הבעיה וגישה אחידה לטיפול בהם. עבור חברות ומשקיעים, הדבר יוצר זירת פעולה ברורה ומונע מערך בלתי מסודר של שאיפות ופתרונות המנותקים זה מזה. באותה עת, היא תיצור את התנאים הנכונים לכלכלה מעגלית של פלסטיק בקנה מידה נרחב.

אנו גם מאמינים שהאמנה צריכה להיות מחייבת מבחינה משפטית ולכלול יעדי חובה שיגבילו את הייצור של פלסטיק בתולי ברמה ממשלתית-ארצית, על מנת להוביל לנטילת אחריות. אם נבטיח כי כל מדינה משתתפת ופועלת בתאימות, הדבר יוביל להשקעות הנדרשות לפיתוח חידושים, תשתיות ומיומנויות במקומות הזקוקים לתמיכה במידה הרבה ביותר.

ויש לנו סיבה טובה להאמין כי ניתן ליצור ולאמץ אמנה כזו: קרוב לשני שליש מהמדינות החברות באו"ם - 130 מדינות - כבר מצדדות ברעיון, וכן מספר הולך וגובר של בתי עסק וקבוצות משקיעים. גם האנשים תובעים נקיטת פעולה. עד כה, למעלה משני מיליון איש כבר חתמו על העצומה של WWF הקוראת ליצירת האמנה. אבל אנחנו זקוקים לעוד ארגונים ואנשים שיפגינו את תמיכתם - להפעיל לחץ על כל הממשלות להתחיל לעבוד על יצירת האמנה.

Cif ecorefill pouring into bottle. The refills use 75% less plastic and, by diluting at home, 97% less water is transported.

הפתרונות להפחתת זרימת הפלסטיק השנתית לאוקיינוסים בכ-80% עד השנה 2040 כבר קיימים. כפי שהדוח "שבירת גל הפלסטיק" מאת The Pew Charitable Trusts מציין, לא המחסור בפתרונות טכניים הוא שמונע מאיתנו לטפל בזיהום הפלסטיק, אלא תשתיות פיקוח, מודלים עסקיים ומנגנוני מימון בלתי מספקים.

Rock pools

הוסיפו את קולכם למען המטרה

אנו זקוקים בדחיפות להסכם משפטי מחייב שמערב כל מדינה כדי לסיים את המשבר הזה עד 2030. אסור לבזבז יותר זמן.

תוכלו לחתום על עצומת ה-WWF כאן

חזרה לתחילת הדף